Skórzane pielegnacja

 

Obuwie skórzane wymaga szczególnej pielęgnacji, aby przez dłuższy czas wyglądało efektownie. Buty wykonywane są z różnego rodzaju skór: gładkiej, lakierowanej i szorstkiej. Każdy rodzaj skóry wymaga odmiennego sposobu pielęgnacji.
Najbardziej popularnymi skórami wierzchnimi stosowanymi do produkcji obuwia są skóry gładkie pigmentowe. Do czyszczenia i konserwacji obuwia wykonanego z tego rodzaju skóry należy używać odpowiednich środków. Dostępne są specjalne środki do usuwania zabrudzeń. Niektóre z nich rozcieńcza się z wodą i nie wymagają spłukiwania. Wystarczy buty wyszczotkować, a następnie wysuszyć na prawidle. Do konserwacji obuwia ze skóry gładkiej pigmentowej należy stosować specjalne środki natłuszczające, które nadają butom właściwości wodoodporne. Drobne uszkodzenia można zatuszować używając farb do butów skórzanych, wcześniej odtłuszczając je za pomocą benzyny do czyszczenia skór. Jeżeli zniszczenia są poważniejsze można zafarbować całe buty farbą do skór w sprayu. Obuwie ze skóry gładkiej o otwartych porach (anilinowej) należy czyścić bardzo ostrożnie, najlepiej zasięgnąć porady. Decydując się na farbowanie tego typu skór trzeba wiedzieć, że stają się one skórami gładkimi pigmentowymi, co powoduje zmianę w wyglądzie obuwia, często na gorsze.
Buty ze skóry lakierowanej charakteryzują się gładką powierzchnią z połyskiem. Do czyszczenia najlepiej używać wilgotnej szmatki, a konserwować za pomocą specjalnych kremów do pielęgnacji skóry lakierowanej. Dokonując zakupu butów, można nabyć również odpowiednie środki do czyszczenia lub konserwacji.
Najbardziej wrażliwymi są skóry szorstkie. Na ich powierzchni bardzo szybko zauważa się plamy, kurz czy zadrapania. Dlatego powinny być one bardzo często czyszczone za pomocą odpowiedniej szczoteczki i specjalnego środka oraz impregnowane specjalnym środkiem ochronnym do tego rodzaju skór. Lekkie zadrapania możne zeszlifować przeznaczonym do tego celu padem szlifującym.
Obuwie wykonane ze skóry należy nosić rozważnie, odpowiednio do warunków panujących na zewnątrz, ponieważ nawet najlepiej pielęgnowane buty narażane zbyt często na szkodliwe czynniki zewnętrzne szybko stracą charakter i przestaną być funkcjonalne.